Z molitanu si můžete vyrobit i hračky



Kdo by neznal molitan. Je to jeden z nejvíce rozšířených výrobků na trhu, přitom tento výraz vymyslela docela prostá žena, paní Alena Knoppová z Břeclavi, když v roce 1964 došlo k vypsání soutěže o název pěnového polyuretanu, který by se uchytil v obchodní síti. S molitanem se dnes můžete setkat v mnoha podobách, vyrábí se z něj matrace na postel, sedací soupravy, dekorativní polštářky, hračky, kancelářské či kuchyňské židle, pelíšky pro zvířata a možná vás napadne i další využití tohoto velmi svérázného materiálu. Jestliže se nyní zaměříme na molitanové desky jakožto čalounický materiál, měli bychom si připomenout, že existuje více variant molitanu, co se týče jeho vlastností.

dívka na posteli

Například známe PUR pěnu, Studenou pěnu nebo Visco pěnu. Studená HR pěna je ideální pro výrobu zdravotních matrací a vyrábí se v pěti stupních tuhosti – čím vyšší číslo, tím vyšší tuhost, tedy čím větší tuhost matrace, tím vyšší hmotnost lidské postavy, která na ni leží. Visco pěna je velmi svérázná, říká se jí také líná pěna nebo paměťová pěna, pamatuje si totiž po dobu několika sekund otisk vaší dlaně nebo bosého chodidla. Visco pěna je velice příjemná na dotek a vašemu tělu dodá při ležení nebo sezení potřebný komfort. Velmi často se s Visco pěnou setkáte na horních stranách zdravotních matrací, kdy je ve spodní části studená HR pěna a v té horní je tenčí vrstva Visco pěny v molitanu 5 cm metráži. Kombinace těchto dvou pěn je pak dostačující pro váš zdravý spánek.

postel v pokoji

Molitan nevyhazujte do žlutých kontejnerů – jestliže budete vyhazovat něco z molitanu, ten nepatří do tříděného plastu ve žlutých kontejnerech, ačkoli se to logicky zdá být jediným správným místem pro ukládání plastů. Drobné molitanové kousky vyhazujte do běžného komunálního odpadu a ty větší kusy, jako jsou sedáky, matrace a čalounění, patří do sběrného dvora.