Asi neexistuje ÄlovÄ›k, který by mÄ›l rád komáry. A je to pochopitelné. Nejenže nám sajà krev, také jsou to pÅ™enaÅ¡eÄi různých nemocÃ. Ve skuteÄnosti jsou právÄ› tito drobnà tvoreÄkové zodpovÄ›dnà za nejvÃce úmrtà ze vÅ¡ech živoÄichů.
Â
Nenà tedy divu, že mnozà lidé volajà po tom, abychom se pokusili je vyhubit. S dneÅ¡nÃmi prostÅ™edky, které máme dostupné, to nenà až tak nemožný úkol, jak by se mohlo zdát. Ukazuje se vÅ¡ak, že to nenà až tak dobrý nápad, jak by se mohlo zdát.
Â
Â
StaÄà se podÃvat na jeden pÅ™Ãklad z africké oblasti, kde se o nÄ›co takového vÄ›dci pokusili. ÚspěšnÄ› vyhladili mÃstnà komáry, avÅ¡ak tento akt mÄ›l neoÄekávané důsledky. V prvnà řadÄ› to bylo vyhynutà jednoho druhu Äervenky, které sloužili jako hlavnà potrava.
Â
Ta se nynà musela živit mravenci, kteřà nejsou ani zdaleka tak výživnÃ. Důsledkem byla menÅ¡Ã a slabÅ¡Ã vejce, a mnohem vyÅ¡Å¡Ã mortalita tÄ›ch, kterým se nakonec podaÅ™ilo vylÃhnout, stejnÄ› jako dospÄ›lých jedinců. Pokles populace nakonec dosáhl kritických hodnot a ona Äervenka z dané oblasti v podstatÄ› zmizela.
Â
Â
Jako dalÅ¡Ã problém se ukázalo vyhynutà jistého druhu rostliny. Komářà samci totiž patřà mezi důležité opylovaÄe, a jejich zmizenà bylo v pÅ™ÃrodÄ› velmi znát. Krev totiž sajà pouze samiÄky, které potÅ™ebujà mnohem vÃce živin pro vývoj vajec.
Â
Je tedy jasné, že celosvÄ›tové vyhubenà komárů by mÄ›lo dalekosáhlé důsledky, které ani dnes nejsme schopni pÅ™edvÃdat. Proto bychom si v tomto pÅ™ÃpadÄ› nemÄ›li hrát na Boha, a radÄ›ji nasadit tradiÄnà opatÅ™enÃ, jako jsou moskytiéry a odpuzovaÄe hmyzu. Ty nadÄ›lajà mnohem ménÄ› Å¡kody.
Â
Tuto skuteÄnost si vÅ¡ak mnoho lidà neuvÄ›domuje, a tak dále volajà po jejich kompletnà exterminaci, stejnÄ› jako napÅ™Ãklad klÃÅ¡Å¥at. To by vÅ¡ak mohlo způsobit ekologickou katastrofu nevÃdaných rozmÄ›rů, a za to naÅ¡e pohodlà rozhodnÄ› nestojà – zvláštÄ› když máme dnes i jiné prostÅ™edky.