Máme v bytě ještě hliníkové rozvody


Město Humpolec proslavilo hliník takovým způsobem, že se to snad nikomu jinému či jinému subjektu nepodařilo víc, ačkoli se třeba v Břidličné v Nízkém Jeseníku přímo vyrábí hliníkové fólie či plechy. Humpolec si spojujeme s hliníkem díky filmu „Marečku podejte mi pero“, ovšem s hliníkem jsou také často spojovány staré kabelové rozvody elektroinstalace v rodinných a bytových domech. Ačkoli se jejich montáž většinou prováděla před více než padesáti lety, stále se najdou místa, kde jsou v provozu. Jestliže právě vám se přihodí například to, že zdědíte po prarodičích byt nebo koupíte byt v původním stavu s hliníkovými vodiči pod omítkou, první, co byste měli udělat, je zavolat elektrikáře z Prahy 10, aby v bytě provedl kompletní revizi elektroinstalace.

elektrická fázová zkoušečka

Mohou tu být i staré bytové pojistky namísto jističů a vodiče ve zdech mohou být již natolik opotřebované, že bude zapotřebí je kompletně vyměnit. Hliníkové vodiče se v bytech dříve rozváděly proto, že hliník byl velmi dobře dostupnou surovinou dováženou z Maďarska. Tam se těžil bauxit a my jsme jej měli k dispozici v rámci států RVHP „za hubičku“. V této době také hliníkové vodiče postačovaly pokrýt poptávku po elektrické energii v domácnostech, protože se tam prakticky nevyskytovaly žádné stroje, přístroje ani spotřebiče s velmi vysokým odběrem, tehdy neexistovaly mikrovlnné trouby, rychlovarné konvice, kávovary či indukční varné desky.

měděný vodič

V moderní domácnosti už ale hliník nemá co pohledávat, protože se zdaleka nevyrovná vlastnostem bezpečných měděných vodičů, které také odpovídají současným bezpečnostním normám. Hliníkové vodiče vám tedy již žádný elektrikář instalovat do bytu nebude a spíše vám vysvětlí, proč je vhodné přejít z hliníku na měď, a to jak u světelných okruhů, tak i u těch zásuvkových. A hliník, ten si tu nenechávejte ani z nostalgie, maximálně si uschovejte kousek hliníkového vodiče na památku jako suvenýr.